BEYTİ ET LOKANTASI

beytiEvet Beyti ve diğerleri diyorum çünkü, Beyti Et Lokantasını, diğer lokantalardan ayrı tutmak istiyorum. Sahibi  Beyti Güler, çok küçük yaşlarda babasının Küçükçekmece’deki önceleri küçük ama daha sonra hızla büyüyen lokantasında başlamış bu mesleğe. Daha sonra ise 1983 ‘de Florya’daki bu harika binayı yaptırarak Beyti Et Lokantası olarak hizmete sunmuş.

İç ve dış görünümü tamamen Türk – Osmanlı mimarisi görünümünde. İlk girişte Beyti Bey’in dünyanın birçok yerinden aldığı ödüller, madalyalar ve sertifikaların ayrıca yaptığı çeşitli kolleksiyonların bulunduğu vitrinlerle karşılaşıyorsunuz. Ortam o kadar temiz ve düzenli ki, çok titiz bir ev hanımının evindeymiş hissine kapılıyorsunuz. Küçüklü büyüklü ayrı ayrı salonlarının olması da toplantılar, kalabalık buluşmalar için ideal.

beytiBenim için dekorasyondaki en önemli unsurlardan biri olan ‘kişilik’ özelliği ise görmek istediğimin bile üzerinde. Şimdi birbirine tıpatıp benzeyen yerler, artık bilindik mimarlık ofislerinin elinden çıkan klişe mekanlar bana şahsen itici geliyorlar. Herkes birbiri gibi olma derdinde, birçok yer kişiliksiz ve sıradan maalesef.

Yemeklere gelince Beyti Güler’in hayatı kadar olan yıllarının tecrübesinin sonucunda ise ortaya çıkan nefis lezzetler, kusursuz sunum…Anneannem rahmetli nurlar içinde uyusun, Karadenizli olduğu için hamsiye balık demezdi. Diğer çeşitlli balıklar balıktı ama hamsi ‘hamsi’ydi. Ben de şimdi O’nun gibi diyeceğim. Evet diğerleri de güzel ve iyi lokantalar ama Beyti lokanta değil O “Beyti”.

Kızlarımın ise ‘Anne sakın fotoğraf çekme ‘ demelerie rağmen sakin köşelerde birkaç tane çekiverdim. Umarım beğenirsiniz.
Sevgiler, Ayşe

beyti
beytibeytibeytibeytibeytibeytibeytibeytibeytibeyti