EVDE FAJİTA KEYFİ

fajitaMisafiri bol bir evimiz olduğu için pratik lezzetler vazgeçilmezim olur hep. Fajita, Meksika mutfağından en sevdiğimiz yemeklerden biridir, bildiğimiz dürüme benzer, tek farkı malzemelerin ayrı fajitagelmesi ve kendi dürümünüzü yapıyor olmanız. Son zamanlarda açılan zincir restaurantlarda da sıklıkla rastladığımız Meksika yemeklerini henüz tatmadıysanız tavsiye ederim. Burada bizim damak tadımıza uyacak baharatlarla harmanlandıkları için çok seviliyorlar.

Fajita’yı ister et ister tavukla yapabilirsiniz. Yurt dışında deniz mahsülleriyle yapılanlarına da rastladım gerçi ama hiç denemedim.Evde ailenize yeni bir lezzet tattırmaya hazır mısınız?

tortilla4 kişi için malzemeler:
-1kg julyen doğranmış et veya tavuk
-1/2 kg julyen doğranmış renkli biber
-3 orta boy soğan julyen doğranmış
-Mantar (isteğe bağlı)
-Acılı Ezme (isteğe bağlı)
-Süzme yoğurt

-ezilmiş avokado (kendiniz de az zeytinyağı ve tuzla yapabilirsiniz, marketlerden de alabilirsiniz- Guacomole olarak satılıyor)
-Rendelenmiş Kaşar peyniri
-Tortilla Ekmeği (marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz)

fajitaYapılışı:
-Daha iyi bir sonuç için tüm malzemeleri ayrı ayrı kavurun. Tavuklar, renkli biberler,soğan, mantar
-Tortilla ekmeklerini düşük ısıdaki fırında varsa mikrodalgada biraz ısıtırsanız daha güzel olur (kurumamasına özen gösterin tabi)

Servisi:
Tüm malzemeleri ayrı ayrı servis tabaklarında masanın ortasına koyup herkesin kendi dürümünü yapması çok keyifli oluyor. Ben kalabalık olunca, tost makinesini fişe takıp açık olarak bırakıyorum, açık büfe gibi herkes ekmeğini ısıtıp, malzemelerini alıp dürümünü yapıyor, tavsiye ederim;-)

fajita