KABAK LAZANYA

Pratik yemekleri seven ben yine pratik bir tarifle karşınızdayım 🙂 Bu tarif bana çok pratik çünkü ben her ay bir-iki kilo kıymayı kavurup yemeklik porsiyonlar olarak dondurucuya atıyorum. Hal böyle olunca kıymalı yemekleri hazırlamak çok kısa sürüyor. Kıymalı kabak yapmaya karar verince bugün yemek.com da bu tarifi buldum ama biraz değiştirip şöyle ev halkının çok sevdiği lazanyaya çevirdim. Nasıl mı yaptım, işte şöyle:

Malzemeler 4-5 kişi için:

-6-7 Kabak yuvarlak yuvarlak kesilmiş
-Beşamel sos için: 2 kaşık un / az sıvı yağ / 1 lt süt / 1 yumurta / çeyrek paket rendelenmiş peynir (isteğe bağlı) / tuz / isteğe bağlı karabiber
-Kıyma için: 1 kg dana kıyma / 4-5 soğan kare kare kesilmiş / 4-5 sarımsak ezilmiş / 1-2 domates rendelenmiş / 1er tatlı kaşığı tatlı biber ve domates salçası / 1 çarliston biber /tuz
-3-4 yaprak barilla veya pastavilla lazanya
-Üzeri için rendelenmiş peynir paketinin geri kalanı ve tatlı kırmızı biber.

Yapılışı:

-Kabakları dilim dilim kestikten sonra, içine tuz eklediğiniz suda haşlayın. Yaklaşık 10-15dk kadar (sebzede aradığınız diriliğe göre haşlama süresi değişebilir)
-Beşamel sosunu hazırlamak için unu az az sıvı yağda iyice kavurun, içine sütü azar azar ekleyin, sürekli karıştırın, tuz, biber ve rendelenmiş peyniri ekleyin, karıştırmaya devam edin. yaklaşık beş dk. sürekli karıştırdıktan sonra, önceden çırptığınız yumurtayı ekleyip karıştırın. 1-2 dk. piştikten sonra odaktan alabilirsiniz.
(Kıvamının boza gibi olması gerekir. Sulu olduysa içine biraz daha un koyup -az sütle ayrı bir yerde bulamaç yapıp öyle katın yoksa topak topak olur-tekrar karıştırıp pişirebilirsiniz. )
-Kıymayı kavurmak için: Soğanları kare kare kesip, ezilmiş sarımsaklarla az yağda yumuşayana kadar kavurun. Biberi bütün olarak atıyorum ben, lezzetini veriyor, sonra pişince çıkaryorum, siz arzu ederseniz küçük küçük kesip ekleyebilirsiniz.  Soğanlar yumuşayınca kıymayı ekleyin, tüm kıyma pişmiş renk alana kadar kavurarak karıştırın. Su bırakır,  çekene kadar arada karıştırıp pişirin. Rendelenmiş domatesi, içine birer kaşık tatlı biber ve domates salçası ve tuz ekleyip kıymaya katın. Karıştırıp tüm malzemenin birbirine geçmesini sağlayın. Kapağını kapatıp altını kısıp pişmeye bırakın. Suyunu çekince kıymanız hazır.
Dediğim gibi ben her ay 1-2kg kırma kavurup küçük paşabahçe cam saklama kaplarında dondurucuya atıyorum. Böylece kıymalı yemekleri yapmak benim 10dk’mı dahi almıyor, tavsiye ederim 🙂

Kabaklı lazanyanın hazırlanışı:

-Kabakların bir kısmını  fırına dayanıklı bir kaba dizin. fırında kabak-Üzerine bir kat beşamel sos ve kıyma koyup aynı işlemi kabaklar bitene kadar tekrar edin.
fırında kabakfırında kabak-en üst kata üzerini kapatacak şekilde lazanya parçalarını koyun
-Kalan beşamel sosunu üzerine dökün
-Kalan rendelenmiş peyniri üzerine ekleyip
-tatlı kırmızı biberi serpin.
fırında kabak fırında kabak-Fırında turboda 175 derecede yaklaşık 20-25 dk pişirin. (üzeri kızarınca bir çatal batırıp kontrol edin pişmişse servise hazır)
Yemeden önce bir 10 dk dinlendirmenizi öneririm.

Afiyet, bal, şeker olsun :-))