KADINLAR PAZARI

Fatih Kadınlar Pazarı – Sur Kebap

fatih kadınlar pazarıGeçenlerde Mehmet Yaşin‘in programını seyrettim. Mehmet Bey’in iştah açıcı programlarından sonra zaten bahsettiği yerlere gitmek istiyor insan. Biz de öyle yaptık. Listemiz uzundu ama  tercihimizi Fatih Kadınlar Pazarı‘ndaki ‘Sur Kebap’tan yana kullandık. Hava serin fakat güneşli olduğu için dışarıda oturduk, çeşitlerin tadına bakmak istediğimizden, Cem Yılmaz’ın da dediği gibi, ‘biraz biraz ortaya karışık’ dedik 🙂

Patlıcan dolma, içli köfte, çiğ köfte, sac kavurma ve karışık kebap tabağından oluşan yemeklerimiz
sur kebapönümüze geldi ve bu kadar çeşit de bize biraz çok geldi. Ben özellikle kıymalı kebaplardan çok, sac kavurma ve etsiz çiğ köfteyi çok sevdim. Eşimin adını yazdıkları 1m uzunluğundaki pidesi, bol köpüklü ve kepçeyle içilen ayranı ve alakalı ekibiyle Sur Kebap kendini bize sevdirdi. Ayrıca buranın sahibi İsmail Bey’in de ikramı olan finaldeki safranlı, dondurmalı irmik tatlımızın ise sadece birer kaşık tadına bakabildik. Meşhur büryanın tadımı ise inşallah bir dahaki sefere.

sur kebap
 Bol köpüklü ve kepçeyle içilen ‘Sur Kebap’ ayranı
sur kebap

misir carsisiYemekten sonra, biraz da spor olsun diye Zeyrekhane’ye doğru yürüdüm.  Yürürken birçok baharatçıya, kasap ürünleri satan dükkanlara rastlıyorsunuz. Açıkta satılan,  her türlü mikrop ve tozun üzerinde dolaştığı bu açık baharatları insanlar neden ve nasıl alır hiç anlamam. ‘Mısır Çarşısı’ndan geçerken de buna ve hala neden yasaklanmadığına şaşırırım. Üzerlerini örtecek bir sistem geliştirmek ne kadar zor olabilir ki…

misir carsisimisir carsisi

Doğu Roma döneminde Pantokrator Manastırı Kilise‘si, günümüzde cami olarak ibadete açılan Zeyrek Camii‘nin tadilatı halen devam etmekte. Bu muhteşem yapı Ayasofya’dan sonra ayakta kalan en büyük eski kilise.
zeyrek camiizeyrek camii

 Yanında ise Eski Pantokrator Manastırı’nın bir parçası olan ve Rahmi Koç Müzecilik tarafından tadilatı yapılıp, halka açılan Zeyrekhane. Ayrıca burada da yemek yiyebilir, kahvenizi içerken de, terasından  kuş bakışı  Süleymaniye, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Galata, Beyoğlu ve Üsküdar’ı seyredebilirsiniz.
zeyrek camiizeyrekhane zeyrek camii