KANADA TECRÜBESİ

Tınay ailesinin Kanada’ya göç serüvenlerini anlattığımız bu yazı dizisinde
1. bölüm / 2. bölüm  / 3.bölümü okumadıysanız, tıklayınız.


4.Bölüm – Kanada’da Hayat

Negatifliklerden bahsedince içim karardı vallahi! Birazda havadan sudan konuşalım! Buraya ilk geldiğimizi duyan Kanadalılar ilk önce, bizi sevgiyle selamlayıp ‘hoşgeldin’ diyor ve hemen ardından ‘Kanada’da ilk kışınız mı olacak‘ diye soruyorlardı. Sonra yüzlerindeki muzır ifadeyle ‘Oooooh! Wait & see!’ yani ‘bekle ve gör‘ dediler. Allahtan ilk kışımız öyle soğuk geçmedi. Bir kaç kar fırtınasıyla atlattık. Ama tabii ki sizlerle paylaşacak bir hikayem var!

aysegul tinayEsim birazda spor olsun diye ‘kar temizleme işini ben yaparım’ dedi. Heyhat! ilk kar fırtınasında eşim seyahatteydi ve karları küremek bana kaldı. Olay aynen şöyle gelişti: Kar yağmaya başladı, benim tabii çok hoşuma gitti. Aksam 10:00 gibi yatmaya hazırlanırken, daha önce bahsettiğim arkadaşım Yasmin aradı, ‘ne yapıyorsun’ dedi? ‘Iyi vallahi kar çok güzel yağıyor onu seyrettim yatacağım şimdi’ dedim. ‘Ha!ha! sen öyle san! Simdi üzerine bi şeyler giyip karları küremeye başla çünkü sabaha evden çıkamazsın karlar birikirse’ dedi. Hani Kanada’ya göç eden İzmir’linin hikayesi dolanır etrafta, bilmem bilir misiniz? İşte aynen ben de o duygular içinde, bir yandan da ilk kar fırtınasında evde olmayan sevgili eşimi sevgiyle anarak karları küreyip sabah hazır oldum. Kan ter içinde yatmam 12’yi buldu! Ertesi sabah kalktığımda ise evimin tam çıkışında belediyenin kar temizleme aracının yaptığı buzdan barikatla boğuşmak zorunda kaldım. Aynı yıl ikinci kar fırtınasında, eşim bu seferde büyük kızımın USA’deki basketbol turnuvasından dönüyordu. Yine buzlardan  barikatı temizleyip onlara yolu açıp hazırlamak bana kaldı!

aysegul tinay

Montréal’de 4 mevsim var. Sonbahar yeşil, sarı, kırmızı renkleriyle tek kelimeyle müthiş! İlkbahar ise çevredeki boyumuzdan büyük her renkte mis gibi  leylak kokularıyla, doğanın yem yeşiliyle müthiş. Yazın sıcaklık +30’lara çıkıyor, hatta 2011 yazında rutubet ile hissedilen +40 oldu! Yani Montréal’de yazın +30, kışın -30 dereceleri rahatlıkla tecrübe edebilirsiniz. Evet burada kış soğuk ama şimdilik bizi çok rahatsız etmiyor doğrusu. Ona göre giyinip çıkıyorsun. Sıcak evinden iki adım ötedeki önceden ısınmış sıcak arabana biniyorsun. Otoparktan sıcak iş yerine 5-10 adım attıktan sonra güne sıcak kahveyle başlayıp devam ediyorsun. Yani sizlerden tek farkımız şu aradaki 5-10 adim 🙂  Ağustos’ta bile üşüyen ben’den duyduğunuz bu yorumlara inanın! Hele simdilerde -30’da Mont Rigaud’ya kayak dersleri almaya gidiyorum! Eşim bile bana inanamıyor;-)

Senede bir kere Şubat ayında, Québecois (Kebekua diye okunuyor – yani buranın yerlisi) bir aile ile birlikte Ice fishing‘e (yani donmuş gölün üzerinde delik açıp balık avlamaya) gidiyoruz. İşin aslı balık avlamak değil. İçerisinde soba yanan sıcak kulübe’de tavuk suyuna çorba, şarap ve yanında dışarıda yapılan mangal, asil mesele! Çocuklarla donmuş gölün üzerinde buz hockeyi de oynadığımız da oluyor arada.

aysegul tinay aysegul tinay

Diğer yandan, yaşadığımız bölge şehir merkezine 30 km uzaklıkta, dolayısıyla kızımı okula bırakırken yolda ‘Dikkat ceylan çıkabilir’ tabelaları var. Ya da bazen tilkiler geçiveriyor önümden. Rakunlar, sincaplar burada bizim sokak kedi/köpeği gibi pek çok… Yani doğal ortamında bu hayvanlarla günlük hayatta karşılaşabilecegimiz enfes bir doğal ortamda yaşama lüksüne sahibiz burada.Attachment-1 (13) aysegul tinay aysegul tinay aysegul tinay

Yazları ise ailece daha bol zaman geçirebilmek için küçük bir yelkenli aldık. Bununla birlikte tabii ki eşimle yelken dersleri ve ehliyeti aldık. Küçük kızım Maya kendi kategorisinde klüpte ders almaya devam ediyor ve buna bayılıyor. 17 yaşındaki Damla ise yaşı gereği daha çok güneşlenme derdinde:-)  Ayrıca dostlarımızla yelkenlide peynir ve şarap partileri de yapıyoruz. Yazın tek negatif yönu buradaki sivrisinekler. Ama öyle bildiğiniz gibi değil, biraz daha büyük olsa serçe diyeceksiniz. Ve isiriklari pek felaket! Yine de bizi sene de bir çadırlı kampa gitmekten alıkoyamıyorlar:-)

aysegul tinay aysegul tinay aysegul tinay

Soğuk Kanada günlerinden sıcacık sevgilerle…