KANADA TECRÜBESİ

Tınay Ailesinin Kanada’ya göç serüvenleri yazı dizisinin ilk bölümünü okumadıysanız tıklayınız


2. Bölüm

Eveeet, kaldığımız yerden devam edelim…

 aysegul subutay tinayÇocuk yuvasında 8 ay çalıştıktan sonra, 2 ay başka bir arkadaşın zayıflama merkezinde çalıştım. Fırsattan istifade iki çocuktan sonra üzerime yapışan kilolarımdan da yıllar sonra bu sayede kurtulmayı başarıp üniversitedeki halime geri döndüm, bonus oldu. Fakat çalışma saatleri aile düzenimize uymadığı için oradan da başka bir şirkette kendi mesleğim olan yönetici asistanlığı görevinde 1,5 yıl çalıştım. Burada değinmeden edemeyeceğim, 16 senelik profesyonel iş hayatımda Türkiye’de böyle felaket bir Türk patronum olmadı. Kaldı ki en kötüsüyle kıyas bile edilemeyecek kadar zor bir işverenle, “Kanada tecrübesi çarkı”nı döndürmeye devam etmek için dişimi sıkıp böyle bir dönemden geçtim. Detayları bende saklı!

aysegul subutay tinayCanımı kurtarmak için, 43 yaşında yeni bir kariyer yapmayı deneyeyim dedim ve Kanada’nın bilinen bankalarından Scotiabank’da “teller” yani gişe görevlisi olarak işe başladım. Amaç, finans eğitimim olmadığı için, mesleğe ilk etaptan başlayıp öğrenerek yavaş yavaş yükselmekti. ’18 yaşındaki öğrenciler yapıyor ben neden yapamayayım’ dedim ve banka macerama başladım.  Eğitimler ve çalışma süresi toplam 8 ay kadar sürdü. Bu işi hiç sevemedim ve baktım ki sabahları işe giderken stres tavan yapıyor ve ömrümde yaşamadığım değişik semptomlar baş gösteriyor, bir gün aniden “ne ben sizin değerli vaktinizi alayım ne de siz benim, herkes bildiği ve sevdiği işi yapsın” diyerek oradan da kaçıverdim. Bu arada belirtmek isterim ki ben öyle sık sık iş değiştirmeyi hiç sevmem. Sevdiğim işi bulana kadar daldan dala atlamam bu sebeptendir aslında. Yine de bana kalırsa bu işlerde fazlaca dayandım. Scotiabank dahil buraya kadar olan iş hayatıma gelince, sağ olsun bana destek veren Türkler sayesinde işler hep benim ayağıma geldi ve ben kendi başıma iş arama fırsatını ancak bankadan ayrıldıktan sonra bulabildim. Bana kalırsa Kanada’ya geldiğimde yapmam gereken ilk iş buydu ama 3,5 senemi aldı bu noktaya gelmek. Ama öte yandan Kanada tecrübesi cepte oldu.

aysegul subutay tinayBu arada benim için önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Üniversite’den 1995 yılında mezun olur olmaz çalışmaya başladım ve bankadan istifa edinceye kadar aralıksız çalışmaya devam ettim. Dolayısıyle bu boşluktan faydalanıp kendimi ruhen ve bedenen yenilemek için hayatta 5 ay kadar bir mola aldım. Son 1 yıldır bileğimin hakkıyla işe kabul edildiğim mutlu, mesut çalışmakta olduğum Kanadalı bir firmada yönetici asistanı olarak hayatıma devam ediyorum.

Uzun lafın kısası bekleyen derviş muradına ermiş, ben de buraya gelişimizden 3,5 yıl sonra zorlu yollar kat ederek kendime uygun iş ortamını buldum. Tabii bu zamana kadar sürekli bahsettiğim Kanada tecrübesi, özellikle de kötü patronla yaşadığım tecrübe, bu işi almama vesile oldu. Yani her şer’de bir hayır var, sıkın dişinizi sıkabildiğiniz kadar arkadaşlar!

Yazının devamı, haftaya 🙂