KANADA’YA GÖÇ ETTİK BİZ

ayşegül sübütay tınayBen Ayşegül Sübütay Tınay, geçenlerde yine burada yazdığım dostluk yazısından beni biraz olsun tanıyor olabilirsiniz. Katya’cığıma söz verdiğim gibi siz sevgili Katia Home Deco okurlarına konuk yazar olarak Kanada’ya yerleşme maceramızdan bölümler halinde bahsedeceğim. Kısaca anlatmayı çok isterdim ama biliyorsunuz ki evini, aileni, sevdiklerini ve sevgili vatanını geride bırakıp gitmek öyle kolay olmuyor.

Toronto’ya ailesiyle yerleşmeye karar veren sevgili arkadaşım Julide’nin yerine çalısmaya başladığımda, devir teslim yaparken 1 ay birlikte çalışma fırsatımız oldu. Ve bu zaman zarfında Kanada göçmenliğine başvuru yapmamız için benim aklımı çeldi. Bu yüzden ona her zaman müteşekkirim.

Başvurumuzu yaptıktan yaklaşık 11 ay sonra vizelerimiz çıktı, hiç bu kadar çabuk cevap beklemiyorduk. Sabah eşimi arayıp sevinçli haberi verdim, hadi gidelim artik dedim! Tabii hayatın bize oynadığı oyunları yaş aldıkca yaşayarak biz de öğreniyoruz. Aynı gün öğleden sonra canım anneciğimin ölüm haberini aldım. Hayatımızdaki bu büyük şoku hazmedebilmek ve 82 yaşındaki babamı, çocuklarımı ve eşimi alıp öylece terketmek fikri bile zor geldi. Ekim 2009’da Montréal’e “landing” yaptık. Bir hafta kalıp donduk. Bu arada Çanakkale’de tanıştığımız değerli büyüklerimiz ve dostlarımız Leyla & Ertuğrul çiftinin kızları Yasmin’le tanıştık. Ertesi yıl, canım babamın da desteği ile evimizi olduğu gibi bırakıp, sadece valizlerimizi alıp, kapıyı çekerek evden çıktık ve Temmuz 2010’da Montréal’e yerleşmek üzere geldik. Geldiğimin dördüncü günü iş bulma lüksüne sahip oldum. Sağ olsun Yasmin bana tam da o sırada yeni açtığı çocuk yuvasında iş teklif etti, ben de Kanada tecrübesi çarkı dönmeye başlasın diyerek önüme gelen bu teklifi tabii ki geri çevirmedim ve buradaki çalışma hikayem böylece başlamış oldu. Bu arada söylemeden edemeyeceğim, Yasemin’e sayesinde benim gibi çocukları, bebekleri çok seven birine uygulamalı olarak çocuklardan nasıl nefret edilir’i öğrettiğini her firsatta dile getiriyorum! Hayatımdaki en zor işlerden biriydi doğrusu.

Kanada tecrübesi çarkına gelince, burada iş bulmak için diplomalı olmak, diplomanın yeterliliğini almak yetmiyor. Tabii ki gelen göçmenleri kimse tanımadığı için başlangıçta HİÇ KİMSE olmayı kabul ederek buraya gelmek gerekiyor. Ya Kanada’da geçerli bir sertifikan ya da Kanada tecrüben olması gerekiyor ki iş bulma şansın olsun. Yani kısaca, burada da dünyanın her yerinde olduğu gibi ekmek aslanın ağzında.

Yazılarımın devamı hazır, her hafta yeni bir bölümlü sizlerle paylaşacak Katia Home Deco ekibi, bu arada Kanada’ya göçmenlik ile ilgili sorularınızı buradan cevaplayarak sizlere yardımcı olmaya da çalışacağım. Bizi izlemeye devam edin anaciiiim…

Kanada’dan kucak dolusu sevgilerle…

aysegul subutay tinay