KUZİKO’NUN ODASI

Hamile kaldığımdan beri en çok duyduğum  “Ay bravo valla, nasıl cesaret ettin 3. çocuğa cümlesidir. Canımdan çok sevdiğim, varlıklarına her gün şükrettiğim 2 kardeşim olunca bu güzelliği oğullarımın da yaşamasını istemem çok doğal tabii. Bunun dışında, bazı kadınların annelik hormonu mu desem anaçlık mı desem, çok daha fazla varolarak yaratıldığını düşünüyorum. Ben de bunlardan biriyim sanırım. O kadar çok seviyorum ki çocukları… Hal böyle olunca Kuziko’nun aramıza katılması kaçınılmaz oldu. Evet, cesur bir karardı, eşimle çok düşündük, konuştuk ve bu kadar çok istiyorken yapmazsak ileride korkunç bir pişmanlık duyabiliriz sonucuna vararak gözümüzü kararttık ve attık dünya için küçük, bizim için büyük bir adım.

Yaş 40 olunca hamilelik bünyeye çok ağır geliyormuş meğer. Ya da bana öyle oldu. Kerem’e ve Rüzgar’a hamileliklerim çok kolay ve enerjik geçmişti. Kuzey’e hamileliğimin ilk 4 ayında “parmağımı kıpırdatacak halim yok” deyiminin hakkını tam anlamıyla verdim. Bu sürecin oğlanların yaz tatiline denk gelmesi yorgunluğuma tuz biber oldu:-) Tam halsizlik geçmeye başladı derken bu sefer de tiroidlerimin hızlı çalışma ve gebelik diyabeti sorunu çıktı. Bu sıkıntılı süreçte beni en çok memnun eden şeylerden biri bebek odasını hazırlamaktı. Dekorasyona olan merakım malum, bu fırsatın tadı çıkarılmalıydı!

IMG_0386Keroş ve Rüzgiş’in odaları çok canlı olduğu için ortalarındaki Kuziko’nun odası sade olsun istedim. Nasılsa birkaç sene sonra onun zevki doğrultusunda değişecek illa ki. Bir dergide Feng Shui‘ye göre bebek ve çocuk odalarında mutlaka yeşil kullanılması gerektiğini okuyunca Kuziko’nun odasında yeşilin öne çıkmasına karar verdim. Sarının da en neşe veren renk olduğunu öğrenince renk kombinim hazır oldu böylece. Kuziko’nun odası yeşil ve sarı ağırlıklı olacaktı.  İlk perde ve döşeme kumaşlarını seçmekle başkadım işe. Persan‘da hayalimdeki yeşil ve sarı ekose perde kumaşını bulunca dünyalar benim oldu. Odada gömme dolap olduğu için mobilya olarak ihtiyacımız sadece bebek yatağı ve alt açma ünitesiydi. Aslında beyaz tutkunuyum ama madem Feng Shui’ye uyduk bu sefer, mobilyalar da ahşap olsun dedim. Çok aradım, bakındım ve en çok Ikea‘daki aldığım takımı beğendIMG_0379im. Mobilya işi de hallolunca sıra geldi duvar kağıdına. Nişantaşı’ndaki Lot mağazasından seçtiğim sade ve kibar olan harfli ve hayvanlı kağıtla kaplanınca duvarlar çok tatlı oldu. Artık tek eksik aydınlatmaydı. En çok bunda zorlandım diyebilirim. Sektörde yaratıcılık açısından ciddi eksiklik var kanımca. Kafamda canlandırdığım güzellikte bir model bulamadım çok araştırmama rağmen. Baktıklarım arasında en beğendiğim olan Philips’in prens tacı şeklindeki avizesiyle Kuziko’nun odası tamamlanmış oldu. Çıkan sonuç benim çok içime sindi.
Hele şimdi Kuzeyimle oda bambaşka güzel:-)

Philips prens tacı avizemiz. Minik prensime de bu yakışır☺️bebek odasi lambasi

Kuzey’in odasını dekore ederken bahsettiğim gibi nasılsa değişecek düşüncesiyle yola çıktım. Bunu Kerem ve Rüzgar’da edindiğim tecrübelerden biliyorum tabii. İkisi de 3 yaş civarlarında odalarının sevdiği karakterlerle değiştirilmesini istemişlerdi. Kerem’in odasını o zaman favorisi olan Thomas the train, Rüzgar’ınkini ise Elmo karakterleriyle dekore etmiştik. Kerem daha sonra gökdelenlere merak sarınca bu sefer de New York temalı bir oda yapmıştık ona. Şimdi ise Kerem’in odası isteği üzerine en sevdiği spor olan tenis temalı, Rüzgar’ın ise lego ve araba temalı. Bakalım Kuzey Bey hangi taleplerle gelip bana yeni bir zevk fırsatı yaratacak:)

İyi ki yeşil ve sarı renklerini kullanmışım, içim açılıyor.
Şirin mi şirin yastıklarım blog yazarımız Ayşe’ciğimin el emeği.sari bebek odasi

Lego ve araba canavarı Rüzgar’ın odası…

lego temali oda

Tenis tutkunu büyük oğlumun odası…tenis temali oda

Bloga yakışır dekorasyon ağırlıklı bir yazı oldu bu hafta. Şirin bebek kıyafeti kombiniyle havayı değiştirelim biraz. Sağlıcakla kalın…bebek kiyafeti