RESİM YENİDEN

Eskiden beri sanata ilgim vardı. Liseden sonra iki yıllık bir temel sanat eğitimi almıştım ancak iş temposu yoğun hayat beni bu konuyu ertelemeye mecbur etti. Evimde kayınvaldemin çizdiği yağlı boya resimleri sergilemekten büyük keyif alıyorum. Ancak son zamanlarda büyük ebatlı soyut çalışmalar daha hoşuma gider oldu.  Genç kızken kendi odam için yaptığım büyük tablo annemin evinde hala başköşede durur.

Çok tez canlı bir yapım var, ilgilendiğim şey her neyse hemen sonuca ulaşmak isterim. Bu huyum bazı durumlarda bir avantaj bazen de dezavantaj oluyor. Örneğin seramik bana göre değilmiş onu anladım. Geçen sene emekliliğimin tadını çıkarmaya başladığımda soluğu seramik atölyesinde aldım. Bu tip kursların hep hayalini kurardım, fakat seramik malzemeyi şekillendirdikten sonra uzun sürede kuruyan, tekrar tekrar işlem gerektiren sonuca ulaşmak için çok sabır isteyen bir uğraş. Bu sebeple bana pek uymadı ve bıraktım.

Uzun soluklu olacağını düşündüğüm resim serüvenime ise salonuma büyük resimler asmak istememle başlamış oldum. Geçtiğimiz hafta Arnavutköy’de bulunan bir sanat atölyesine 150×100 ebadında koca bir tuval hazırlattım, kursa yazıldım, evde bulunan yağlı boya malzemelerimi de kaptım ve gittim! Soyut çalışmalardan hoşlanıyorsanız ve benim gibi tez canlıysanız siz de yapabilirsiniz! Tabii ki belli bir temel eğitimden ve bilgi birikiminden sonra daha iyi olacaktır, tabiri caizse çala kalem yapılmış bir şeyin sanatsal değeri ne olabilir ki! Ama günün sonunda yapmak istediğini bir hocanın da verdiği yönergelerle ortaya çıkarıp, kendi el emeğini duvarlarında sergilemek de ayrı bir haz.

Sizlerle henüz bitmemiş olan çalışmamı ve adım adım neler yaptığımı paylaşmak isterim.


soyut resim1-Öncelikle tuvalin bazını oluşturması için yağlı boyaya oranla çok daha çabuk kuruyan akrelik, su bazlı bir boya yardımıyla tüm zemini boyadım. Tuval büyük olduğu için büyük fırça kullandım. Akrelik üzerine yağlı boya tutuyor ancak, tam tersi uygulanmıyor. Bu sebeple hoca önce akrelik boyaları suyla inceltip istediğim renkli bazı elde etmem için yönlendirdi.

 

2-Bir kağıt bardağa döktüğüm turuncu akrelik boyayı suyla inceltip, sıvı bir kıvam almasını sağladım ve bardaktan tuvale küçük bir el hareketiyle döktüm. Aynı işlemi taba için de uyguladım. Sonra hoca içi su dolu fıs fısla tuvali ve boyaları iyice ıslattı, sağdan ve soldan kalırdı, boyaların yayılıp böyle bir şekil almasını sağladı.
soyut resim soyut resim

3-Arkasından vizon rengi bir çizgi ve mavi bir ‘lekeleme’ daha yaptık. Ve yine aynı şekilde ıslatıp tuvali sağa,sola,öne, arkaya yatırdık.
soyut resim soyut resim

4-Henüz hiç fırça kullanmamıştım, renkler istediğim gibi olmadı, kırmızı çok yoğun kaldı, vizon istediğim ton grileşti derken hoca elinize eldiveni takın ve karıştırın bakalım ne olacak dedi. İşte o an ortalık bulandı! Tüm renkler birbiri içine girdi farklı karışımlar ortaya çıktı. Sonuç bu:
soyut resimsoyut resim

5-Hoca boyalarla biraz oynamamı, renklerin birbiri üzerinde nasıl bir etki yaratacağını görmemi istiyordu. Bej görünen bir renk, yoğun taba/ kırmızı üzerinde nasıl somon rengini aldığını, spatula ile ne kadar hoş sonuçlar çıkacağını deneyerek, gördüm.
soyut resim soyut resim

6-Sonra yağlı boya ile keskin renkler atmaya başladım. O kadar keyif aldım ki, ders üç buçuk’ta bitmesine rağmen, saat 6’da zor attım kendimi dışarı. Resmi bu haliyle kurumaya bıraktım.
soyut yagliboya resim

7-Sonuç istediğim gibi olmadı diye hayıflanırken, hoca ‘hiç endişelenmeyin biraz kurusun üzerin tekrar düz beyaz yağlı boya ile kapayıp daha sonra sıfırdan aynı tuval üzerinde çalışabilirsiniz’ dedi. Bu da ayrı bir avantaj tabi, bende birkaç gün sonra yine atölyeye gidip aynen öyle yaptım!

Bir sonraki çalışmamı, yine paylaşacağım, umarım bu sefer istediğim gibi bir sonuç elde ederim 🙂