SEV’S GRANOLA

Sanem Barzılay

Sanem’le ortak bir arkadaşımız sayesinde uzun zamandır tanışırız. Evde granola üretimi yaptığını biliyor ve çok methini duyuyordum. Çocuklar için kahvaltı seçenekleri yazımı hazırlarken Sanem’den granolalarıyla ilgili detaylı bilgi almak için irtibata geçtim. Bu röportaj fikri de bu sayede doğmuş oldu, keyifle okumanız ve en kısa zamanda müthiş lezzetli granolaların tadına bakmanız dileğiyle.

sanem barzılay-Biraz kendinden bahseder misiniz?
1977 doğumluyum, Bilkent Bilgisayar mezunuyum, evliyim, anneyim.

-Granola nedir?
Granola tam Türkçe karşılığı ile yulaf gevreğidir. Bence yulafın en lezzetli ve en sağlıklı halidir. Her insan, yetişkinler ve çocuklar gerek beslenme gerekse sağlık açısından her gün yulaf tüketmelidir. Bunu ben değil doktorlar söylüyor.

-Üretimine nasıl başladınız?
Sev’S Granola aslında tamamen tesadüfen doğdu ve benim üçüncü çocuğum oldu. İyikide oldu. Biz ailece granolayı çok severdik, ve yıllarca yurt dışından taşıyıp tükettik. Sonrasında sağlıklı beslenme bilincimiz arttıkça ve çocuklarda tüketmeye başlayınca, katkı maddesiz ve en sağlıklı halini kendimiz yapmaya karar verdik. Önce sadece kendimiz için yaptık ve büyük keyif aldık, ürettikçe ürettik. Eşe dosta hediye ettik. 2013 ün yeni yılında sevdiklerimize hediye olarak gönderdik. ‘nereden aldın, biraz daha istiyorum’ gibi yorumlar arttıkça ve bir arkadaşımız ‘artık istemeye utanıyorum, satın bunu bana’ deyince ‘neden olmasın’ diyerek bu yöne yöneldik. Önce ürünlerimizi iyice geliştirmeye ve standardı oturtmaya vakit ayırdık. Halihazırda 7 granola çeşidimiz ve bir granola kurabiyemiz var. Tüm granolalar hala annemin evinde üretiliyor. Gerçekten ev yapımı yani.

 -Üreteceğiniz çeşitlere nasıl karar veriyorsunuz?
Taleplere göre çeşitlerimiz giderek artıyor. İlk olarak Sev’S Spesyali çıkardık, sonra bir arakadaşım ‘ben daha az bal ve pekmezlisini istiyorum’ dedi, bal ve pekmezi %50 azalttık, Sev’SFit i çıkardık. Başka bir arkadaşım ‘ben kuru meyve yemem ama fit isterim’ dedi Sev’S Daha Fit i çıkardık. Annem hindistan cevizi ve vanilyaya bayılır o Sev’S Yaz Bahçesini çıkardı, onu içerisinde kuru elma, kuru Trabzon hurması ve kuru portakal olan Kış Bahçesi takip etti. Evimize mısır gevreği ve hazır paketli gıda girmez, büyük oğlum ‘anneanne lütfen çikolatalı yap’ dedi. Anneanne aylarca içerisinde glukoz, fruktoz olmayan hakiki kakao ile yapılan çikolata aradı, torun isterde bulunmazmı, şahane bir Belçika çikolatası bulundu ve Sev’S Çikolatalı doğdu. Eşim ‘bende damla sakızlı isterim‘ dedi Sev’S Damla Sakızlı doğdu. En yakın arkadaşım ‘bende kahveli istiyorum’ diyor. Şu sıralar onun üzerinde çalışıyoruz. Granola bar istediler ama biz kurabiyesini yaptık, içinde un yok sadece yulaftan yapıldı ve bence de şahane oldu.

 -Markanızın adını nasıl belirlediniz, neden Sev’S?
Biz çeşitlerimizi geliştirip, standardı oturtunca bir marka ihtiyacı doğdu. Sevgili dostum Gülru Berk çok severek kullandığımız markamız Sev’S i bize hediye etti. Neden Sev’S dediğimdeyse ‘Sevtap Teyze (annem) evde ve çok severek ürettiği için’ dedi. Bugüne kadar aldığım en değerli hediyelerden biri bu marka oldu. 2014 ün son ayında granola üretimini işe dönüştürdük ve şirketleşerek tüm izinlerimizi aldık.

 -Hammaddeyi nereden alıyorsunuz?
Hammaddeyi bilindik büyük üreticilerden değil, ufak ama bilinçli üreticilerden alıyoruz. Yulaf ezmesinin işlem görmemişini, balın pekmezin hakikisini, kuru yemişin en tazesini alıyoruz ve stok mal tutmuyoruz. Ürünlerimizde asla katkı maddesi kullanmadığımız ve katkı maddesi içermeyen ürünler satın aldığımız için ‘aman çok alalım ucuza alalım’ asla demiyoruz. Bittikçe azar azar temin ediyor, bulamadıklarımızı yurt dışından getirtiyoruz. Ne kadar arasak da Türkiye’de şekersiz kurutulmuş plaka hindistan cevizi bulamadık ve  yurt dışından getirdik; tabii ki taşıma su ile değirmen dönmez, şimdi kendimize kurutma aleti alıp tüm meyvelerimizi taze taze en güvendiğimiz üreticilerden alıp evimizde kurutacağız. Sev’S Granola kendi kendine doğdu ve kendi kendine büyüyor ve bize büyük keyif veriyor. Bizim için en önemlisi, hazırlarken aldığımız zevkten ve kaliteden asla ödün vermemek.

granola bardakta-Ürünlerinizi nasıl hazırlıyorsunuz?
En önemli prensibimiz anneannenin deyimi ile ‘Kendi torunlarıma yedirmeyeceğim bir şeyi kimseye yedirmem.’ dolayısı ile en sağlıklı, en doğal malzemeleri kullanmaya çok özen gösteriyoruz. Çeşnici başı olarak oğullarımı kullanıyoruz. Asla rafine şeker yada katkı maddesi kullanmıyoruz.Yulafı bal ve pekmez ile tatlandırıyor, çeşitlerine bağlı olarak içerisine farklı kuru yemişler, kuru meyveler ve tabi ki baharatlar katıyoruz.

-SEVs granolaları nereden temin edebiliriz, satış noktaları nereler?
Henüz www.sevsgranola.com adresli web sitemizden satışa başlamadık ama çok yakında başlayacağız. Webden satışımız başlayana kadar info@sevsgranola.com addresimize mail atarak yada 05326132058 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak sipariş verebilirsiniz. Siparişlerinizi istediğiniz miktarlarda hazırlayarak 24 saat içerisinde kargoya veriyoruz. Türkiye’nin her yerine gönderim yapıyoruz.

-Sipariş üzerine toplu üretim yapmayı düşünüyor musunuz?
Henüz böyle bir talep gelmedi, gelirse onu o zaman değerlendiririz. Fakat kesinlikle kendi markamızdan vazgeçmeyiz. Biz gerçekten butik üretim yapıyoruz, granolalarımızı annem pişirirken, ben paketlerken inanılmaz keyif alıyoruz.Üretim kapasitemiz, kalitemizi koruyabildiğimiz ve keyif aldığımız yer ile sınırlanacak, o raddeye gelince duracağımızdan eminim. Amacımız hiçbir zaman ‘çok yapalım çok satalım’ olmadı. Öyle olsa bir yada birkaç otelle anlaşır toplu granola verirdik veya farklı bir marka için üretim yapardık. Geçtiğimiz ay müşterilerimizin bizi tavsiye etmesi sonucu bazı restaurant ve cafelerle görüşmemiz oldu. Fakat ‘kendi markamız olmadan satmayacağımızı’ söyleyince anlaşamadık.

-Bundan sonraki projeleriniz neler?
Biz yola granolacı olarak çıktık ve öyle devam etmek istiyoruz. Takip ettiğim kadarı ile pek çok cafe, pastane ve catering firması üretim yapıyor olsada henüz bizim gibi sadece granola üretimi yapan başka bir şirket yok. Amacımız çeşitlerimizi ve müşterilerimizi arttırmak. Sev’S Granola başladığından beri şahane insanlarla tanıştık. Bizim gibi beslenmesine önem veren, çocuklarını sağlıklı besleyen pek çok insan girdi hayatımıza. Her ‘ellerinize sağlık’ dendiğinde, her beğenide büyüyor Sev’S Granolamız, devamını diliyoruz.

 Bu sıcak sohbet için Sanem Barzılay’a çok teşekkür ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.