SON MODA DISNEY ÇİZGİ FİLMLERİ:-)

Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim, iki kızım var benim. Gerçi büyüdüler kocaman oldular ama ruhları hala çocuk! Biri 16 yaşında biri 12 yaşında olmasına rağmen hala severek çizgi film seyrediyorlar. Bu da beni mutlu ediyor haliyle 🙂 İçlerindeki çocuk hep böyle kalsın, hiç büyümesin!

SOFIA THE FIRST - "Just One of the Princes" - Sofia strives to become the first princess to earn a spot on her school's flying derby team and although paired with the overly-anxious horse Minimus (voiced by "Modern Family"s Eric Stonestreet), she learns to believe in herself and proves that a princess can do anything she sets her mind to. This episode of Disney Junior's "Sofia The First" airs FRIDAY, JANUARY 11 on Disney Channel (9:30-10:00 a.m., ET/PT) and Disney Junior (5:30-6:00 p.m., ET/PT). (DISNEY JUNIOR) PRINCESS AMBER, PRINCESS SOFIA, PRINCE JAMES

Uyduda her zaman şifresiz yayınlanan Disney Channel’da yer alan programlar kızlar büyük olmasına rağmen bizim evde de sıklıkla izleniyor 😉 Özellikle küçük kızım tam bir Prenses Sofia hayranı. Zaten eskiden beri Disney karakterlerine ve filmlerine bayıldıkları için bu duruma hiç şaşırmıyorum açıkçası. Geçenlerde ben de seyrettim bu sevimli karakterin çizgi filmini ve Lalin’e hak verdim doğrusu. Prenses Sofia, annesi kral ile evlendikten sonra sarayda yaşamaya başlayan 12 yaşında şirin mi şirin bir küçük kız. Prenses olarak doğmadığı için sarayda yaşamanın getirdiklerini de keşfetmesi gerekiyor.

prenses sofiaAslında işin özünde verilen mesaj ‘iyilik yap iyilik bul’ bana sorarsanız. Çocuklarımızın vurdulu kırdılı filmler yerine böyle eğitici, iyi mesajlar veren filmler izlemesini daha yerinde buluyorum. Arkadaşımın 3 yaşındaki kızı da bayılıyor Sofia’ya, bu da demek oluyor ki 3 yaşından itibaren seyredilip, anlaşılabiliyor bu cici çizgi film. Hafta içi her gün saat 17:00’de Disney penses sofiaChannelda yayınlanıyor ve her bölümde farklı maceralar, farklı iyilikler ve geri dönen farklı güzellikler barındırıyor Prenses Sofia. Ben kızlarıma sevginin ve iyiliğin ayna gibi olduğunu öğretmeye çalıştım hep. Ne ekersen onu biçersin, ne kadar sevgi verirsen o kadarını bulursun. Arkadaşlarıyla yaşadıkları olaylarda da hep bu felsefeyi cepte tutmalarını ve eninde sonunda kazanacaklarını anlattım. Sofia’da tüm bu olumlu mesajları çeşitli şekillerde görebiliyor olmak çok güzel. Çocuklarımıza vermeye çalıştığımız mesajların çeşitli ortamlarda, mecralarda tekrarladığını görmek biz velileri her zaman mutlu eder malum.

Oğlum olsaydı o da mutlaka Jake ve Varolmayan Ülkenin Korsanları jake ve varolmayan ulkenin korsanlariadlı biraz daha erkekleri ilgilendiren çizgi filmi sık sık görürdüm ekranda eminim. Gerçi benim kızlar bunu da severek izliyor o ayrı;-) Bu filmde de arkadaşlık, dostluk, birlikten güç doğması, takım ruhu gibi konular üzerinde duruluyor daha çok. Tüm çocuklar evlerinde birer prens ve prensesken, okula başlar ve orada diğer çocuklardan biri olduklarını keşfederler. İşte o zaman bazı miniklerde bir bocalama dönemi yaşanır.Paylaşmayı öğrenmesi, takım ruhuyla hareket etmeyi ve böylece belki tek başına başaramayacağı bir şeyin altından kalkabildiğini görmesi ne güzel bir kazanımdır çocuklarımız için. Jake her bölümde farklı maceralarla çocuklarımıza bu konuların önemini vurguluyor. Hafta içleri her gün saat 11:30’da Disney Channel’da yayınlanıyor Korsan Jake’in maceraları.jake ve varolmayan ulkenin korsanlari

Aslında uzun lafın kısası, televizyon, elektronik, sosyal mecra çocuklara her yaşa göre uzmanların önerdiği dozda sunulması gereken şeyler. Hal böyle olunca biz anne-babalara kaliteli programları, uygulamaları seçip bu sınırlandırmayı doğru şekilde yapma görevi düşüyor. Bu seçimler ve kısıtlamalar yapılırken mutlaka sebep-sonuç ilişkisi çocuğa aktarılıp, ikna edilmeli bence. En azından ben hep öyle yaptım ve çok olumlu geri dönüş aldım. Bizim evde ‘yasak’ olmadı hiç, sadece yapmaması gereken şeyler oldu, yaşı gelince yapabileceği. Çünkü bence yasaklanan her şey cazip gelir insana, sürekli bir merak hali olur ‘yapsam ne olur’ diye. Siz siz olun, çocuklarınıza Sofia ve Jake gibi kaliteli, iyi mesajlar veren, olumlu programlar izletin ki bugünün gençleri, yarın iyi birer birey olsun.

Sevgiyle kalın.