TUMBLR GENÇKIZ ODASI

Başlık ilginç değil mi? Vallahi ben iki kız sahibi bir anne olarak çok sık duyuyorum ‘tumblr’ olayını. Aslında kendileri bir uygulamadan ibaret, fakat gençlerin gönlünü fethetmiş durumda! Tüm hit şeyler, popüler resimler sanki ‘Tumblr’da’ . Bir de we heart it var ki ona hiç girmeyelim. Sosyal medya ve gençlerin beğendiği uygulamalar ayrı bir konu eder malum!

Olay bir yaz günü ‘anne şu bizim odayı Tumblr bi hale soksak’ demeleriyle başladı! O da ne demek dedim, ve başladım araştırmaya. Yurt dışında gençlerin kendi imkanlarıyla yaratıcılıklarını konuşturdukları, az bütçeyle yaratılmış trendy odalara gençler arasında ‘tumblr oda’ deniyor. Bilmiyorsanız öğrenmiş oldunuz bak!  😉

Biz 3.5 sene önce şimdi yaşadığımız eve taşındığımızda kızlarım henüz 13 ve 9 yaşlarındaydı ve çocuksu hafif genç bir tasarım onları mutlu etmişti. Ama malum büyüyorlar ve ihtiyaçlar değişiyor tabi, e bir tumblr oda da farz oluyor haliyle:-)

Odanın eski hali (ki ben o haline de bayılıyordum) beyaz ve mordu…genc kiz odasi genc kiz odasi
Tavan önceden mor olarak boyanmıştı…
genc kiz odasi

Odayı yaparken bu tarz bir ihtiyaç doğabileceğini düşündüğümden büyük parçaları beyaz yapıp detaylarda renk kullanmıştım. Kızlarım daha yaşlarına uygun bir dekor istediğinde işim çok da zor olmadı. Düşündük, ekonomik olarak sonuçlandırabilmek için eski odadaki mor alanları değiştirecek modern ve zamansız bir renk aradık ve siyah beyaz dorede karar kıldık.

Mevcut odada tavanımız mor olduğu için en büyük iş oydu benim için. Boya badana işi biz hanımların pek de sevdiği bir iş değil malum 🙁 Evde pislik, toz, toprak, neyse ki o işi de az darbeyle bitirdik çok şükür 🙂 . Tavan beyaza dönünce, siyah beyaz oda çok vasat kalabilir düşüncesiyle yine tavanda bir hareket araştırmaya başladım. Duvar kağıdı vardı hep aklımda fakat aradığım dore beyaz çizgili veya puantiyeli kağıtları bulamadım. Öncesinde, resim de yaptığım için, stencil (boyama yaparken kullanılan desenli şablon) kullanıp dore puantiyeleri kendim yapmak istedim, hatta arkadaşlarımdan da bana yardımcı olmalarını istedim. Fakat badanacı bu işin o kadar da kolay olmadığını, kolayca bulaşabileceğini ve işin büyüyebileceğini söylemesi caymama sebep oldu. Hayal ettiğim puantiye görüntüyü yakalamak için sticker arayışına girdim bu sefer. Dijital baskıcılar, internet, büyük kırtasiyeciler, yapı marketler, hepsinde şansımı denedim ve bulamadım. Sonundawww.amazon.com.uk adresinde (namı değer yabancı hepsiburda.com) aradığımı buldum ve sipariş ettim. Siparişim yaklaşık 2 haftada elime ulaştı.

Sırasıyla yaptığım işlemler şöyledir, bu arada aşağıda tavsiye ettiğim tüm usta ve tedarikçilere benim vasıtamla aradığınızı söyleyebilirsiniz:
oda ve tavan boyandı, badanacı Selim usta, temiz ve hızlı bir iş çıkardı, bir günde oda bembeyaz, tertemiz oldu, ustanın numarası 0535 201 32 88
– mobilyalardaki minik mor detayları, cilacıma beyaza çevirttim. Cilacım Eyüp usta bu tarz ufak tefek şeyler için birebir, numarası: 0537 660 71 95

genc kiz odasi genc kiz odasi genc kiz odasi
yastıkları / kutuları ve halıyı www.ikea.com dan online satın aldım.
– dore detaylı yastıklar ve süsler için Mall of İstanbul’da bulunan H&M Home’a gittim.
yılbaşı ışıklarını Kağıthane’de bulunan Euroflora‘dan aldım, şimdi gerçi yılbaşı dönemi olduğundan her tarafta var bu tarz ışıklar.
resimleri Pinterest, Tumblr, weheartit gibi uygulamaları kullanarak bulduk kızlarla. Sonra da evimize yakın fotograf stüdyosuna mail atarak, istediğimiz ölçülerde bastırdık.
mini sukulentleri çiçekçimde ektirdim
yatak örtülerini Unkapanı imç de Elif Tekstil’den aldım, dikimi de Fatma hanım bir günde hallettim. Yastık, minder, şemsiye vb her türlü dikim işleri için hep başvurduğum ve menun kaldığım bir adrestir. Elif tekstil: 0212 520 02 82

genc kiz odasi genc kiz odasi genc kiz odasigenc kiz odasi

-Elektrik düğmesinin üzerindeki zen buda sticker ve büyük yin-yeng sticker da evmanya.com dan

genc kiz odasi genc kiz odasi
– Aynı gün imç’den çalışma masasındaki sandalyelerden biri için deri parça alıp, döşemecime getirdim. Şen döşeme, Arnavutköy’de Gazi Usta kısa zamanda koltuğu siyah deriye çevirdi. Her tür döşeme işleriniz için önerebileceğim bir ustadır kendisi. 0535 966 26 55
Perdeyi aynı mekanizmayı kullanarak, Ortaköy’de bir perdeciden aldığım uygun bir beyaz tülü diktirerek hallettim.
kütüphanedeki kitapları eledik, çocuksu olanlar küçüklere verdik, kalacakları rengine göre grupladık, bazı kitapları siyah ve dore kapladık ve daha modern bir tasarım yapmaya çalıştık.
son olarak tavandaki puantiyeleri de yapıştırdım ve işlem tamamlandı 😍

– kütüphanedeki objelerin çoğu H&M Home’dan,  & işaretli süs Galata’da bu tarz şeyler satan bir dükkandan, Dream yazısı Barcelona’dan, Budha heykeli Mudo’dan, Siyah heykel Yeşilköy’de ev eşyaları satan bir butikten yıllar önce alınmış bir obje. Duvarda resimlerin ortasında duran Dream catcher adlı beyaz yuvarlak tüylü obje yazın yunan adasından alındı. Kötü düşünceleri sizden uzaklaştırıp, iyi düşüncelerle dolmanızı sağlayan bir Kızılderili inanışı 🙂
genc kiz odasi genc kiz odasi genc kiz odasi genc kiz odasi genc kiz odasigenc kiz odasi

 

Siz de Tumblr bir oda yaratmak istiyorsanız olmazsa olmazlar şöyle:

-Yılbaşı ışıkları / duvarda fotoğraflar, bizden daha bile bol olabilir / tahta eski tip mandal ve bildiğiniz sicim ipine asılmış polaroit resimler / dream catcher / mum / sukulent .

Yazımı okuyup resimlerimi incelediğiniz için çoooook teşekkür ederim, yine beklerim. 🙂