YEPYENİ ROTALAR

İris Çıngı Hürriyet’te Reklam Koordinatörü olarak görevine devam etmekte. İris’i havayolu sektöründe çalıştığım uzun yıllar zarfında, iş sebebiyle tanıdım. Yıllar içinde süregelen tanışıklık kendini dostluğa bıraktı. Sektörden ayrılmama, aktif iş hayatını bırakmama rağmen, hala görüşüp kaldığımız yerden devam ediyoruz. Geçen buluşmamızda bu yazısından bahsedip benle paylaşabileceğini söyleyince çok sevindim. Yazıyı blog’a aktarırken o kadar keyifle okudum ki, en kısa zamanda gidip bu adı geçen yerleri göresim geldi. Sizler de aynı keyifle okursunuz umarım.

İris’e bu paylaşımından ötürü çok teşekkür ediyor, diğer keşiflerini de bizlerle paylaşmasını diliyoruz.

Keyifli geziler 🙂


EDINBURGH-BELFAST-DUBLIN

Kuzeye uçuyoruz…Çocukluğumun mutlu çizgi filmlerinden kalma belli belirsiz bir gayda sesi neşeli notalarıyla kulağıma büyülü bir masal ülkesine gittiğimizi usulca fısıldıyor..

Benimse hatırladığım en son masal Harry Potter ve muhteşem şatoları…

Sonbaharın yavaş yavaş kendini hissettirdiği İstanbul’dan kuzeyin muhtemel serinliğine doğru bu renkli  düşüncelerle yola çıkıyoruz ve THY ile yaklaşık 4 saatlik konforlu bir uçuşun ardından Edinburgh‘dayiz.

iris cingiÜstelik bu kez Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin outgoingdeki profesyonelleriyle birlikte aynı uçaktayız. Bireysel seyahatlerin  yorucu temposuna inat bu kez tamamen uzman ellerdeyiz. Hem seyahat etmekteki en gizli konforumuz zihinlerimizin tembelleşmesi ve farketmeden biriktirdiğimiz düşünce yüklerinden arınmak  değil midir? Bu kez kendimiz için en iyisini yapıp acentelere hem rotamızı hem de çok değerli olan zamanımızı teslim ediyoruz, zaten onlar çoktan bizim yerimize her şeyi en iyi şekilde düşünmüşler..

Şimdi yepyeni bir rotanın peşindeyiz. Britanya adasının en kuzeyinden, İskoçya‘dan başlayıp Güney İrlanda‘ya kadar yepyeni yollar ve ufuklar keşfedeceğiz…

Heyecanımızı arttıran bir diğer unsur da Eylül ayında bütün dünyanın gözünü üzerine çevirdiği İskoçya’nın bağımsızlık referandumunun izlerini yerinde görecek olmamız.

ORTAÇAĞIN MASALSI KENTİ:
edinburgh geziEdinburgh Havalimanı bildik birçok havaalanının aksine oldukça sakin. Birleşik Krallık’ı oluşturan 4 ülkeden biri olan İskoçya’nın başkentindeyiz ve yaklaşık 500.000’lik az nüfusuyla havaalanının bu sakinliği aslında bizi pek de şaşırtmıyor.

Ortaçağ’dan kalma masalsı kalelerini ve yeşilin her tonunu görmeye hazırız. İlk durağımız Calton Hill  Kuşbakışı, yemyeşil şehre bakıp dünyanın gizemli geçmişine doğru bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz.

iskoçİskoçlar kendi kültürlerine ve geleneklerine oldukça bağlılar.Hemen her sokakta ‘kilt’ adı verilen resmi kıyafetli ekose etekli iskoçyalılara rastlamak mümkün. Bizler ‘bu sadece resmi günlerde giyilir ve pek de sık rastlamayız’ diye düşünürken Edinburgh‘da özellikle Old Town bölgesinde sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu anları turist ruhumuzun serseri kamerasına heyecanla kaydediyoruz. caramel
Rehberimiz bize yaldızlı minik gofretler ikram ediyor. Bizler bunun sıradan bir gofret olmadığını üzerindeki ambalajını okuyunca anlıyoruz. 5 Milyon nüfusu olan bu ülkede haftada 5 milyondan fazla sattığını iddia ediyor. Böylece İskoçya’nın en eski karamelli gofretini tattığımızı öğreniyoruz. İskoçya’lı rehberimiz mütevazi bir gururla geçmişlerine ve değerlerine ne kadar bağlı olduklarını bize bir kez daha anlatıyor.

edinburghHer yıl yapılan Edinburgh Festivali’ne dünyaca ünlü birçok sanatçının şehre akın ettiğini, birçok filozofun ve ekonominin öncüsü Adam Smith‘ten daha birçok yazara, Sir Arthur Conan Doyle‘dan Walter Scott‘a uzanan uzun bir edebiyat tarihi olduğunu, çok az nüfusuna rağmen 300’den fazla müze ve galerisi olduğunu öğreniyoruz.

Bilim dünyasına birçok katkısı olan İskoçya’nın tarihinde telefonu icat eden Alexander Graham Bell‘den penisilini keşfeden Alexander Fleming‘e kadar olan gururlu geçmişine dalarak, birçok sinema filmine doğal bir tarihi plato olan Edinburgh Kalesi’ne doğru tırmanıyoruz.

illuzyon müzesiEski taşlı dar yollarda kaleye doğru bir ortaçağ yolculuğu yaparken sağımızda bu tarihi atmosferin içinde bizi şaşırtan farklı bir müze görüyoruz. Biraz yaklaşınca bu ince uzun dar binanın aslında bir illüzyon müzesi olduğunu öğreniyoruz. Outlook Tower‘da binlerce ayna ve ışık oyunlarının içinde kayboluyoruz.

the scotch visky experience

Kaleden sonra mutlaka görülmesi gereken yerler arasında viskisiyle meşhur İskoçya’da gerçek bir viskinin nasıl hazırlandığını tüm evreleriyle öğrenmeye gidiyoruz. The Scotch Whisky Experince‘de eski usülde damıtılan malt viskilerden modern tekniklerle tahılın damıtılarak elde edilmesiyle hazırlanan en yeni viskilere kadar uzanan tarihi öykülerinde tüm bu değerlerine sahip çıkarak bugün ülke ekonomisinde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu ilgiyle izliyoruz.
the scotch visky experience.scotch visky

 

 

 

 

 

 

 

edinburgh havacılık müzesiconcorde edinburghEdinburgh sadece kaleleri ve şatolarıyla ünlü bir açık hava müzesi değil kuşkusuz. Şehir merkezine yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan dev hangarların içinde birçok tarihi uçağın sergilendiği Ulusal Uçak Müzesi de görülmeye değer yerler arasında. Gerek savaş gerekse sivil havacılığa ait geniş bir koleksiyonu bulunan dev müzede artık üretimi durdurulan, yakın geçmişin en modern silueti Concorde da şimdi artık bu müzede sergileniyor. Muhteşem uçağın içini, kokpite kadar adım adım gezebiliyorsunuz. Dünyanın en havalı uçak müzesinden gökyüzünün maviliklerine doğru hayallere dalarak ayrılıyoruz.

Harry Potter‘ın İngiliz yazarı Joanne Kathleen Rowling‘in Edinburgh’daki ilk kitabını yazdığı şimdi ise bir lokanta olarak da işletilen Nicolson’s Cafe meraklısı için görülebilecek yerler arasında. Ayrıca Ocean Terminal‘de Britanya Kraliyet Yatı‘nda kraliçenin sevdiği çayları tadıp, gemide yaşadığı lüks kamaraları gezmeden asla dönmeyin.

”…M.S.1280 yılında Edward İskoçya’nın büyük bölümünü işgal eder ve bu işgal sırasında William Wallace‘ın öyküsü başlar..”

Oldukça tanıdık ve tam 10 dalda Oscar’a aday olan Cesur Yürek filminin birçok sahnesi İskoçya’da çevrildiğinden filmi izleyenler şehrin ıssız yeşil tepelerine doğru dar patika yollarda  yürürken kendilerini zaman zaman bu filmin tarihi atmosferi içinde hissedecekler.

Tarihi binaların günümüzün gerçekliğiyle buluştuğu en çarpıcı an ise  halen birçok İskoçyalı’nın evinin yada iş yerinin penceresinde asılı unutulan tarihi bağımsızlık referandumunun ardından geriye kalan bazıları ise artık kısmen yırtılmış afişleri. Halen bazı pencerelerde tıpkı mavi beyaz bayraklarının renklerinde olduğu gibi asılı duran büyük yes ve no yazıları şimdi artık sessizce İskoçya’nın geleceğe bakıyor.

İSTİKAMET BELFAST…
the royal yacht britannia
National Museum of Scotland,Holyrood Sarayı, The Royal Yacht Britannia, St Giles Cathedral ve şehrin en büyük alışveriş caddesine de adını veren Prince Street Gardens. Edinburgh’un en önemli yerlerini görüp başdöndürücü bir hızla bu gotik masalsı şehri geride bırakıyoruz ve yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculukla Stena Line‘ın olduğu limana varıyoruz. İstikamet Belfast… Yaklaşık 3 saatlik konforlu bir gemi yolculuğuyla Kuzey İrlanda‘nın başkentine Belfast‘a varıyoruz.

titanic belfast.titanic belfastGemi ticaretiyle ünlü ve Birleşik Krallık’a bağlı bu şehirde görülecek ilk yer Titanic Museum. Batışının 100.yılında 2012 yılında açılmış olan bu müze Titanik’in baştan sona bütün hikayesini içinde yaşatıyor. Bunun yanısıra sadece Titanik’in değil Belfast kentinin de bütün tarihini ve gelişimini anlatması açısından oldukça ilginç bölümlerden oluşuyor. Ham keten üreten işçilerin Belfast ekonomisine katkılarını anlatarak başlayan bu tarihi yolculuk Titanik’in lüks balo salonlarındaki eşsiz keten örtülerine dönüşmesini oldukça düşündürücü bir üslupla yaşatıyor. Geminin paslı makine dairelerinden en lüks salonlarına kadar başlayarak çıktığınız bu etkileyici turu geminin trajik sonunu bildiğiniz buruk bir hüzünle tamamlıyorsunuz. Ancak projenin hayata geçirilme amacının Belfast şehrinin kültürel ve turistik bir cazibe merkezi olarak konumlanmasının amaçlandığını bilmek yeni yerler keşfetme heyecanımızı sonuna kadar ayakta tutuyor.

Halen Birleşik Krallık sınırları içindeyiz ve kuzey irlandali rehberimiz katolik ve protestan gruplar arasındaki en sert mezhep çatışmalarının yaşandığı yerdeki ve Belfast’ı ikiye ayıran Barış Duvarı‘nın geceleri kapanan 19 kapısından birinden duvarın diğer tarafına geçiriyor bizleri. Halen sadece gündüzleri açık olan bir kapıdan duvarın öteki tarafına yani diğer bölgeye geçiyoruz.

Tel örgülerle çevrili duvarların post modern  graffitilerinden gözümüzü alamıyoruz. Rehberimiz en kanlı saldırıların yaşandığı bu bölgeyi anlatırken İrlanda’nın yakın geçmişindeki gerçekliğinin yükünü hüzünle kucaklıyoruz..

GÜNEY İRLANDA VE DUBLIN:
Yavaş yavaş Dublin’e doğru ilerliyoruz ve kuzeyle güney İrlanda’yı ayıran belli belirsiz çizgiden geçip hiç fark etmeden Dublin’e varıyoruz.

Sınırı geçtiğimizi idrak ettiğimiz an ise artık etiketlerdeki poundların yerini euroların aldığını gördüğümüz an oluyor. Çünkü artık Güney İrlanda‘dayız ve Euro bölgesindeyiz.

İster kuzeyde ister güneyde İrlanda’da adım başı bir puba rastlamanız mümkün. Hatta İrlanda’da 11.000’e yakın pub olduğu söyleniyor. İrlandalılar için ise puba gitmek aslında bir yaşam tarzı. Sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar irish pubları hep dolu görebilirsiniz.

İrlandalılar en yoğun tartışmalarını hep bu publarda yapıyorlar.Aslında içki içmenin çok ötesinde, publar irlanda’nın en sosyal mekanlarıdır, hemen hemen her sokağın birkaç pubı vardır. İrlanda’nin Kurtulus Savaşı’nda da pubların önemi büyüktür. İlk ayaklanmalar başladığında ingilizlerin ve protestanların giremedikleri ve irlandaliların kendi aralarında toplanabildikleri gizli buluşma yerleri de olmuştur aynı zamanda bu publar.

En ünlü biraları olan Guiness‘i de bu pubların birinde deneyebilirsiniz. Biranın bildik lezzetinden oldukça farklı olan bu tadı severseniz eğer Guiness Storehouse‘ı da mutlaka ziyaret edin. İrlanda’ya özgü bu siyah biranın özelliği kaymak kıvamında yoğun köpüğünün bitene kadar bardaktaki formunu muhafaza etmesidir.

Guinness Ailesi İrlanda’nin en köklü ve en zengin ailelerindendir. Sadece içki sektöründe değil daha birçok ticari alanda faaliyetleri olan bu aile ismi bütün dünyaya mal olmuş  Guiness Rekorlar Kitabı‘nın da aynı zamanda sponsorudur. Önceleri publarda çıkan kavgaların önüne geçmek için sarhoşlara başvuru kitabı olarak yayınlanmaya başlamıştı. Herkes kendi doğrusunda ısrarcı olunca bazı publarda çıkan kavgaları önlemek için Guinness firması, içinde publarda en çok tartışılan konuların ve doğru yanıtlarının bulunduğu bir kitapçık yayınlamaya karar verdi. Önceleri sarhoşlara bilgi kaynağı olan bu kitap bir süre sonra tüm dünya rekorlarının yer aldığı bir kitap oldu. Kitabın ünü aileyi ve İranda’yı aşıp dünyanın en popüler yayını yaptı.

…ve OLD LIBRARY…
Harry Potter filmlerinin unutulmaz sahneleri Trinity College‘in içinde olan bu kütüphanede çekilmiştir.  İngiltere Kraliçesi tarafından kurulan ve şu an dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan bu kütüphanede dünya edebiyatçılarının heykelleri arasında yürürken milyonlarca kitabı bir arada görebilirsiniz.

Bu şatolar ülkesinin bugünkü modern şehri aynı zamanda dünyanın en ünlü firmalarının da kalbidir. Facebook, Google, Twitter ve Microsoft‘un Avrupa’daki genel merkezleri Dublin‘dedir. Birbirlerine çok yakın konumlarda bulunan bu binaların dışından bakıldığında içeride nasıl bir dünya olduğunu hayal edebilmeniz asla mümkün değil. Dışardan çok bildik logoları da dahil olmak üzere hiçbir karakteristik simgeye rastlamanız mümkün olmayan bu binaların içine girdiğinizde büyük sanal dünyanın çelik bir binada hayat bulmuş  göz alıcı ihtişamıyla karşılaşıyorsunuz..

İrlanda günümüzde Türk öğrencilere de çok önemli eğitim fırsatları sunmaktadır. İrlanda hükümetinin yeni başlattığı pilot vize çalışmasıyla öğrenciler, yeni mezunlar ve yönetici pozisyonunda çalışanlar 24 haftaya kadar geçerli öğrenci vizelerini oldukça çabuk ve az belgeyle alabilmektedirler. Kaliteli eğitim kurumları, cazip ve ekonomik eğitim imkanları, ülkenin oldukça güvenilir olması, İrlanda’nın en önemli avantajlarındandır.

Ortaçağ şatolarından dünyaca ünlü Games Of Thrones‘in çekimlerinin yapıldığı stüdyolara kadar dünyanın öyküsünü içinde barındırıyor İrlanda.

Hemen her öğün patates ve somon yemek mümkün. Hatta patates ekmek yerine tüketiliyor bile denilebilir. Likör, viski ve meşhur buttler çikolataları denemeye değer…

Akşamın ilk ışıklarında günün yorgunluğunu meşhur Temple Bar‘da soluklanıp geçmişten geleceğe bakıyoruz.

Barda oturan neşeli bir İrlandalı bu güzel şehirde 24 saatlik turist olduğumuzu anlayıp elindeki büyük bira bardağı ve gür sesiyle bizi bir İrlanda atasözleriyle selamlıyor :

“Bir İrlandalı olacak kadar şanslıysanız, yeterince şanslısınızdır”

Bu içtenliğe biz de gülümsüyor ve kendisini selamlıyoruz…