YILBAŞINDA NEDEN KIRMIZI?

Yeni Yıl kutlamalarının simgesi neden kırmızı?

kirmizi yilbasi sofrasiYeni yıl yaklaşırken hepimizi bir kırmızı renk telaşı alır… Yeni yıl ile kırmızının ayrılmaz bir görüntüsü var kafamızda. Kırmızı mumlar, kırmızı yastıklar, kırmızılı sofra aksesuarları, kırmızı hediyeler… Kışın ortasında bu kırmızının işi ne acaba?  Noel Baba kırmızılar içinde dolaşıyor ama  Noel Baba olarak simgeleşen Aziz Nikola o kıyafetlerle dolaşmıyordu herhalde.

Kırmızı, 21 Aralık gün dönümü nedeniyle yapılan Aralık Bayramlarının sembol rengidir. Aralık ayında kutlanan bu bayramlarda muhtaçlara yardım edilir, hediyeler verilir. Şeb-i Yelda, Saturnalis, Yeni yıl Kutlaması gibi. Muhtaçlara olan yardımseverliği, cömertliği sayesinde ünü tüm dünyaya yayılan Aziz Nikola, Aralık ayında kutlanan bu bayramların ruhuna uygun olduğu için bir sembol (Noel Baba) haline gelmiştir.

22 Aralık’tan itibaren artık geceler kısalmaya, gündüzler, güneşli saatler uzamaya başlar. Bu ‘Güneşin Zaferi’ olarak tanımlanır. ‘Kırmızı’ güneşin sembolüdür.Bu nedenle Aralık ayında kutlanan Şeb-i Yelda‘da kırmızı yiyecekler tüketilir,  Saturnalis‘de kırmızı Noel Baba şapkaları takılır.  Noel Bayramı da ‘yeni güneş doğumu’ bayramlarından ilham alınarak sembolize edildiği için “kırmızı”  hakim renk olmuştur. Bazılarımız Noel‘i kutlarken, bazılarımız da yeni bir yıla geçişi aynı coşkuyla, hep birlikte kutluyor.

Böyle güzel ve anlamlı bir sebepten dolayı günümüze dek gelen bu heyecanlı koşuşturmaları ben de çok seviyorum. Sevdiklerimle birlikte oluyorum, onlara küçük küçük hediyeler veriyorum, telefonla da olsa uzun zamandır görüşemediklerimi arıyorum ve böylece de (maalesef) bir yılın daha akıp geçtiğini hissetmeden yeni bir yıla mutlulukla geçiş yapıyorum…

Yeni yıla girerken üzerinizde mutlaka, enerjinin, hareketliliğin, dinamizmin, azmin ve mutluluğun simgesi olan ‘kırmızı’ renkten bir şeyler olsun, ‘yeni yılınız’  sağlıkla, mutlulukla, enerjiyle dolu olsun…